Friday, September 5, 2008

Weekly Shopping Trip--Saved $98.69 PLUS!!!

After spending most of last month working at emptying the pantry and freezer so that the shelves were bare for while we were on our 4 day vacation, it was time this week to restock the pantry and freezer with food for meals. So between Monday and today, I have successfully stocked and planned for 24 days worth of meals(3/day) along with 2 snacks/day and only spent $370.60(includes AA batteries, and wild bird seed)! I see that as an accomplishment with needing to feed 7 people who are meat and potatoes type people for meals. I will need to get milk and eggs via WIC and fresh fruits and veggies before those 24 days are up but I feel good about things especially with prices seemingly still rising.

Now to break down that $370.60...I made my monthly Sam's run and spent $169.75. You can read about what a typical monthly Sam's run looks like for me here.

After Sam's that leaves me $200.85 left....

I ended up making TWO trips to Save A Lot this week because they were out of an item! Here is what I got in my two trips...
  • 2 heads of lettuce $1.00
  • 7.40 lbs bananas $2.89 (39 cents/lb)
  • 8 cans cream of chicken soup $3.92
  • 1 family pack of 11 thin pork chops $4.84
  • 25 lbs Michigan white potatoes $6.45 ($1.29/5 lbs)
  • 1 pkg Ice cream bars $1.99
  • 1 family bag breaded chicken tenders $4.49
  • 1 gallon chocolate milk 99 cents with coupon(this is what they were out of my 1st trip)
  • 9.19lbs all beef hamburger $9.10 (99cents/lb with coupon for 8lbs or more)
TOTAL: $35.67
TOTAL SAVINGS: LOTS!!! doing a guessimate in my head, I would say my savings here was at least around $20 which would push my total savings for the week over $100!!

Next stop....Meijer
  • 20lbs bird seed $5.59
  • 1 pkg chicken drumsticks $2.07
  • 2 pkgs split chicken breasts $6.89
  • 3 lbs ground chuck $5.97 ($1.99/lb)
  • 2 boxes Jiffy Muffins $1.34
  • 1.44lbs peaches $1.40
  • 1 tomato 61 cents
  • 3 bags Meijer frozen corn $2.97
  • 1 butternut squash 93 cents
  • 1 Easy Cheese can $1.89
  • 3 loaves Aunt Millie's bread $3.19
  • 1 loaf Sara Lee Soft & Smooth bread FREE after cpn
  • 6 cans Freshlike corn $4.00
  • 1 family pack bag breaded chicken tenders $4.99
  • 1 cantaloupe $1.67
  • 2 bottles Juicy Juice $3.00
  • 2 boxes Cocoa Pebbles $2.00
  • 1 bottle(96oz) Tropicana OJ $3.24
  • 4-4# bags boneless/skinless chicken breasts $29.96 ($1.87/lb)
TOTAL after $1 checkout cpn: $82.48
TOTAL SAVINGS: $66.12 (non-cpn savings $56.88; cpn savings $9.24)

Next stop....Family Fare(shopped the sales and used no coupons!)...
  • 2.16lbs green grapes $2.14
  • 2.18lbs red grapes $2.16
  • 1 mini half ham $7.46
  • 9 boxes poptarts $11.25
  • 2 lbs bacon $5.00
  • 7.59lb turkey breast $7.51
  • 7.05lb turkey breast $6.98
  • .64lb bottom round steaks $2.23 (markdown 30%)
  • 1.29lbs top round steak $4.51(markdown 30%)
  • 1.31lbs top round steak $4.58(markdown 30%)
  • 2 pkgs. natural cheese slices $3.76
  • 1 pkg. swiss cheese slices $1.88
TOTAL: $59.46
TOTAL SAVINGS: $32.57


My last stop was to the bread outlet store. I really dislike going in there because I always seem to splurge a bit but what I do gets lasts the whole month!! I also dislike it because their receipts are hard to read!
  • 2 pkgs-8ct whole wheat hamburger buns
  • 2 pkgs-8ct steak buns
  • 2 pkgs-12ct honey hamburger buns
  • 2 pkgs dunkin sticks
  • 2 boxes big chocolate donuts
  • 2 boxes chocolate donettes
  • 1 bag powdered donettes
  • 1 bag crullers

TOTAL after $1 frequent shopper coupon: $19.24

So there is the full breakdown of how I go about getting my pantry and freezer restocked. Now to make up the menus for the next 2 weeks!

Check out other's savings and deals by visiting MoneySavingMom's Super Savings Saturday and BeCentsable's Centsable Shopper Show N Tell!!!

3 comments:

Andrea said...

Awesome! I'll be referring to your monthly Sam's post for prices. Sometimes I wonder how much cheaper they are and I don't have price information. Great list!

Kate said...

Awesome job! This was so encouraging for me to read. I suppose I really should look into shopping at more than just one store. I know I probably could save more money if I did.

Thanks so much for sharing! I just loved reading everything that you bought.

Anonymous said...

Hi there. I am new to your site, but in looking at this post, I wanted to mention something to you. I gather that you are penny-pinching. I also see that you bought quite a few packages of doughnuts. Have you tried making homemade ones? They are easy, dirt cheap, and are a million times better than any purchased ones. Just a thought! They would freeze well too, so that you could make a bunch all at one time for future use, too.

Take care,

Erin in Ohio