Friday, March 19, 2010

Monthly Sam's Run--March

It was a bit different going to Sam's this month, because before I went shopping I really thought hard and analyzed everything that I was getting rather than just say "oh this is getting low, I better get some." I took to the thinking of "yes this item is getting low, but is it a must for this month or can I wait until next month." mindset. I did this kind of thinking to help keep my monthly bill under $250 and I was successful!

I also was totally out of several items that I normally get at Sam's so those were at the top of my list to purchase this month.

When looking at my list, please understand that several of the items will last my family more than a month so what you see below is not exactly the same as what it was last month or what it will be next month.

Here is the breakdown:


  • 25 lbs long grain white rice $8.64
  • 25 lbs bread flour $6.64
  • 4.72 lbs pork loin chops $12.65
  • 11.93 lbs boneless/skinless chicken breasts $23.50
  • 48 ct string cheese $7.79
  • 2 family size bags Doritos $5.98
  • 5 lbs frozen cut corn $4.48
  • 6 lbs Ore Ida shredded hash browns $5.38
  • 120 oz Country Crock margarine $6.44
  • 140 ct Totino's pizza rolls $8.98
  • 12 ct Red Baron mini pizzas $9.98
  • 12 cans Swanson's chicken broth $7.88
  • 60 ct. Eggo Waffles $8.88
  • 4 pk Ritz crackers $6.14
  • 36 ct Kelloggs Poptarts $6.28
  • 3-44 oz Heinz Ketchup $6.23
  • 2-64 oz Mrs. Butterworth's syrup $5.84
  • 20 oz Onion powder $3.88
  • 23 oz Taco Seasoning $3.88
  • 2 pks 6ct cinnamon raisin bagels $4.36
  • 5 lbs mild cheddar cheese $9.75
  • 4 lbs goldfish crackers $8.65
Total food costs: $172.23
  • 36 ct double roll Northern TP $17.98
  • 600 ct paper plates $15.62
  • 155 loads Downy fabric softener $9.77
  • 90 ct 30 gallon trash bags $11.62 (these will last us just about 3 months!)
  • 1375 ct QTips $6.69
Total non-food costs: $65.38

Grand Total for March: $237.61

2 comments:

Jacquelin said...

Hi!
Good job on keeping your costs under budget! I was wondering how you store your rice? I want to buy in bulk but not sure how to store the rice so it lasts? Do you have a problem with bugs? Thanks!

momtofivekids said...

I do a once a month shopping at Sam's Club, too. But I buy most of our food for the month there so I try to keep it under $400. Blessings!