Friday, February 5, 2010

Weekly Shopping Trip--Savings $140.80 plus

This week I made up for the lack luster shopping that I did last week!  There was some decent deals this week to snag so I armed myself with a list and my coupons and shopped at three stores this week.  I actually shopped at Meijer twice this week because of overlooking a couple of items that I had on my list!  Who forgets to get milk at the store when they don't have any in their fridge when they leave to get it???  I do!!!

The first time I went to Meijer this week, I can't believe that the cashier was even a cashier!  He was soooooo slow!!!  I got into the checkout line at 3:18 pm there was two people in front of me; one person he was halfway through her order when I got into the line and the other person only had about 20 items.  I had looked at the other lanes and they were filled even more so I stuck with where I was at and besides he had not dealt with me before and my stack of coupons!!  Well by the time it was my turn was 3:28pm, he finished my order up and I was walking out the door at 3:42pm!!!  I can't believe that I spent almost 1/2 hour in line on a Wednesday afternoon!!!  At any rate, I do not think I will be going through his lane again anytime soon.

Here is what I purchased this week:

Meijer: 

  • 2.24lbs bananas $1.10
  • 2 boxes jiffy muffin mix $1.58
  • 1 trial size Sensodyne toothpaste $1.69
  • 2 gallons Hawaiian Punch $2.96
  • 1 jar Smuckers grape jam $2.49 (only brand I buy--not on sale!)
  • 10.81 lbs boneless/skinless chicken breasts $19.35
  • 3 bottles Sweet Baby Rays BBQ sauce $2.97
  • 1.77 lbs red grapes $2.19
  • 5 boxes Kleenex $3.95
  • 2 bags potato chips $3.78
  • 4 boxes Kelloggs cereal $5.96 ($1.49/box!!)
  • 2 bottles Miracle Whip $3.98
  • 1 lb I can't believe its not butter sticks 50¢
  • 6 tubes Pillsbury cinnamon rolls $5.10
  • 6 tubes Pillsbury crescent rolls $6.00
  • 6 pkgs Kraft cheese $4.96
  • 2 bags M&M candies $3.00
  • 2 pkgs Johnsonville sausage links $4.40
  • 1 Speedstick deodorant $1.50
  • 1 roll Reynolds foil $1.75
  • 1 bottle Suave lotion $1.17
  • 2 bottles Suave bodywash $2.59
  • 2 bottles Suave kids shampoo $2.83
  • 2 bottles Suave professional shampoo $2.33
  • 1 bottle Vive Pro shampoo 99¢ (reg. price $3.99 on clearance for $1.99 used $1/1 cpn!)
Total OOP with sales tax: $90.36
Total Savings: $87.79
Total without sales & coupons: $178.15

Meijer(2nd stop):
  • 2 gallons milk $4.58
  • 3 boxes Red Baron singles pizza $4.75
***used $4.00 off next shopping order Catalina coupon from last trip!

Total OOP: $5.33
Total Savings: $8.22
Total without sales & coupons: $13.55

Family Fare: 
  • 4 boxes jiffy muffin mix $2.76
  • 1 box taco shells $2.02
  • 2 pkgs Gortons fish fillets $ 11.23
  • 3.89 lbs ground chuck $7.74
  • 4 boxes 8ct. Poptarts $7.52
  • 2 pkgs Eckrich smoky links $3.45
  • 2 lbs deli turkey meat $4.44
  • 1 box Wheat Thin crackers 88¢
  • 4 cases(12pk) Pepsi products $14.36(with bottle deposit)
  • 2 Faygo 2 liters $1.74(with bottle deposit)
  • 1 box Bakin' Miracle $1.99
  • 2 bags Rold Gold pretzels $3.00
  • 2 pkgs Chi-Chi flour tortillas $4.38
  • 1 can refried beans $1.04
  • 5lbs Ida Red apples $2.99
  • 2 bags breaded chicken tenders $7.98
  • 5 qt pail vanilla icecream $4.99
  • 2 jars Ragu sauce $2.23
Total OOP: $84.74
Total Savings: $44.79
Total without sales & coupons $129.53

Save A Lot:
  • 4 bottles(64oz) apple juice $4.00
  • 2 cans beef broth $1.26
  • 4 cans cream of chicken soup $2.36
  • 2.26lbs ground beef from chuck $3.14 ($1.39/lb manager's special)
Total OOP: $10.76
Total Savings: Lots with shopping here!


Grand Total OOP: $191.19
Grand Total Savings: $140.80
Grand Total without sales & coupons: $331.99

This post is linked to: 

1 comment:

Saving Addiction said...

Great Job! I love your LONG LIST of items!! I think homeschoolers long lists because we eat at home all the time!! Cute site!