Friday, October 16, 2009

Monthly Sam's Run--October

I went to Sam's this month with a a long list of items to purchase.  I was not going to take any of my kids with me due to the length of the list but I ended up taking two out of five with me.  It just so happen to be my youngest two which are for the most part my best shoppers!  I can stick them in the cart and they are happy to ride through the store other than the need for a couple of potty breaks we were in and out of the store in an hour!

This month was my month to stock up on some my baking basics so that I can get started with the holiday baking in the days and weeks to come. I also saved myself a trip later in the month by planning ahead and grabbing a mixed bag of mini candy bars to hand out for Halloween.(not sure if it will suffice but I can always have hubby pick up another bag on his way home from work if necessary).

Remember that several of the items listed below I do not get every month. There are many things that I purchase in bulk at Sam's that will last me several months. For instance, the last time I got paper plates was back in June!!  Whereas the meats, margarine, hash browns and few other things I get every month so they are considered "staples" on my list.

Here is the items I purchased this month:

  • 25 lbs all purpose flour $6.49
  • 25 lbs bread flour $7.34
  • 30 lbs french fries $16.98
  • 5 lbs pepperoni $11.76
  • 5.24 lbs pork chops $12.47
  • 13.67 lbs boneless/skinless chicken breast $26.93
  • 3.87 lbs beef round roast $11.07
  • 2-60oz Country Crock margarine $6.44
  • 6 lbs Ore Ida shredded hash browns $5.38
  • 48 ct Gogurt $7.64
  • 2-96 oz bottles apple juice $3.98
  • 60 ct Eggo waffles $7.79
  • 5 lbs frozen cut corn $4.98
  • 12 individual mini Red Baron pizzas $10.76
  • 140 ct Totinos pizza rolls $8.97
  • 600 ct 9 inch paper plates $17.26(including tax)
  • 4 bags chips $11.96
  • 105 ct bag mini candy bars $9.98
  • 3 lbs Hormel bacon bits $6.97
  • 2 pk Jif creamy peanut butter $6.83
  • 2 pk Jif crunchy peanut butter $6.83
  • 2-18 ct eggs $2.92
  • 5 lbs mild cheddar cheese $9.75
  • 1 prescription-Ventolin $9.00
  • 36 ct Kudo bars $5.48
  • 72 ct. Kraft American cheese slices $6.82
  • 36 ct. Kelloggs poptarts $6.28
  • 45 ct. cheese crackers & peanut butter $5.28
  • 16 oz chicken bouillon $4.87
  • 67 oz can Nesquick $6.68
  • 48 ct. string cheese $7.22
  • 3-45 oz Ragu spaghetti sauce $7.74
  • 12 cans Swanson chicken broth $6.26
Total OOP: $308.59

1 comment:

Macomb Money Savers said...

We LOVE buying bread flour at Sam's - there's no other way to get it cheaper! I might have to try unbleached flour there, too (as soon as I use up my stash of $1 5 lb bags!)