Friday, May 7, 2010

Weekly Shopping Trip---Savings $31.01

I am really enjoying this shopping habit/routine that I am making for myself. Payday week is a big shopping trip which usually means at least three grocery stores and spend several hours getting it completed. Non-payday week is just a basic food staples run with maybe a couple of deals that I just can't pass up.  It basically averages out to every other week is a big shopping trip as hubby gets paid twice each month. The advantage to this routine is that I am not getting burned out doing the grocery shopping. I can get my shopping trip prepared now in about a half hour or less depending on the week and I can get my shopping done in 3 hours on big weeks and under an hour on staples run.  I also am finding with this routine that I am spending less because I am not buying extra convenience items. Last year there came a point where I was just worn out and didn't have the motivation to do any shopping so I did it half heartedly and found that I was actually spending more because I was caving to convenience.

With my new routine, I am spending on average about $24 per day to keep my household going, that is food for meals & snacks, shampoo, soap, laundry detergent, and paper products.  I would love to get back to the $20 per day that I was doing before I was burned out with shopping, however, I will take baby steps to get there rather than big steps so as not to upset the family too much.

This week was a non-payday week so I did a basic food staples run and spent less than $60 for everything.  I hopefully will be able to make it until next Friday(payday) before doing any more shopping.

Here is the breakdown of my purchases this week:

Meijer: 

  • 45 ct Meijer brand Zyrtec $17.97(my allergies are awful!)
  • 1/2 gallon buttermilk $2.39
  • 4 cans Old Orchard juice $4.00
  • 1 Degree deodorant $1.47
  • 2 Right Guard deodorant $2.00
  • 4 gallons milk $7.52
  • 6 tubes cinnamon rolls $5.00
  • 3 tubes crescent rolls $2.65
Total OOP(with 6% sales tax for non-food): $44.44
Total Savings: $21.80
Total without sales & coupons: $66.24


Family Fare: 
  • 2 heads lettuce $1.76
  • 1 box Honeycomb cereal $1.77
  • 2 boxes Raisin Bran $2.54
  • 4.12 lbs ground chuck $8.20
Total OOP: $14.27
Total Savings: $9.21
Total without sales & coupons: $23.48

Grand Total OOP: $58.68
Grand Total Savings: $31.01
Grand Total without sales & coupons: $89.72

This post is linked to: 

1 comment:

Lori... said...

Wow. I wish I could find myself a routine like you did. Every time I start one, life somehow gets in the way... ahhhhh maybe some day...